2016 Avrupa Kupası maçları bu sene 10 haziran 10 temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu şampiyonanın en önemli özelliği bu sene ilk defa yirmi dört takım ile yapılacak olmasıdır. Bunda önce sekiz ve on altılı olarak oynanan maçlar, bu sene ilk defa sayı değiştirmiştir. Bu nedenle meraklılar da malum tarihleri heyecan ile beklemektedir.

Şampiyonaya katılmak için elli üç takım ön eleme mücadelesini 2014 ekim ve 2015 kasım arasında vermiştir. Yirmi dört takım arasına giren takımlar şöyle: İzlanda, Fransa, İspanya, Türkiye, Almanya, İngiltere, Macaristan, İrlanda, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Kuzey İrlanda, İsviçre, İtalya, Belçika, Romanya, Polonya, Arnavutluk, Hırvatistan, Portekiz, Galler, Ukrayna, Rusya, Slovakya.

Turnuva Grup Aşaması ve Sıralama Kriterleri

2016 Avrupa Kupası fikstür içerisinde gerçekleşecek olan maçları görebilirsiniz. Bu konuda detaylandırmalar yapılmıştır. Her grubun içerisinde dört tane grup vardır ve toplam altı ayrı grup vardır. Bu gruplarda ilk iki takım üst sıraya çıkarken, üçüncüler arasından en başarılı döt takım da on altı takım arasında yer alacak ve turnuva devam edecektir.

2016 Avrupa Kupası Türkiye Fikstürü için D grubunu incelemeni gerekecektir. Türkiye D grubunda üçüncü sırada yer almaktadır. Turnuvanın ev sahibi takımı Fransa’dır. Bu nedenle tüm stadyumlar Fransa’nın bilinen şehirlerinde kapasitesi uygun olan stadyumlar olarak geçmektedir. Turnuvada şu ana kadar farklı birçok ülke ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında; İngiltere, Portekiz, Almanya, Yugoslavya, Belçika, İtalya, İsveç, Ukrayna –Polonya, Avusturya – İsviçre, Hollanda – Belçika yer almaktadır. Fransa daha evvel de ev sahipliği yapmıştır. Bu Fransa için ilk tecrübe değildir.

Grup aşaması sıralama kriterlerine bakınca, takımların aldıkları puanlar, gol averajı ve gol sayısına bakılmaktadır. Eşitliğin devamı durumunda alınan puan ve atılan gol sayısı iki kez uygulanır ve hala eşitlik devam ederse de, grup içindeki gol averajı ve UEFA milli takımlar sıralamasına bakılır. Grup içindeki gol averajı, atılan gol sayısı önemli olduğu için bunlara mutalak bakılır. Bunun dışında iki takım arasında olan eşitlikler için penaltı atışları da yapılır. Buna ek olarak fair play puanı ve 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılır.

En iyi dört grup üçüncüsünü belirlerken; puan, atılan gol sayısı, gol averajı, fair play puanı, 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılmaktadır.

Avrupa Kupası’nda İtalya

İtalya, Avrupa Kupası’nda şampiyonluğu ve ev sahipliği bulunan bir takımdır. Bu sene İtalya E Grubunda yer almaktadır. Bu grupta ilk sırada Belçika, ikinci sırada İtalya, üçüncü sırada İrlanda ve son sırada İsveç vardır. Maçlar 13 haziran ile 22 haziran 2016 tarihleri arasında oynanacaktır. 13 haziranda ilk maç saat 18:00’da İrlanda ve İsviçre arasında oynanacaktır. 22 haziranda son maçlar 22:00’da oynanacaktır. İsveç ile Belçika ve İtalya ile İrlanda arasında son grup maçları oynanacaktır.

İtalya ilk ev sahipliğini 1968 yılında yapmıştır.  5-10 haziran 1968 tarihlerinde şampiyona gerçekleşmiştir. O sene İtalya şampiyon olmuştur. O sene şampiyonada henüz penaltı atışları başlamamıştır.  İtalya ve SSCB arasında 0-0 berabere kalınan bir yarı final maçı oynanmıştır. Bu durumda para atışı yapılmış ve İtalya finale kalan takım olmuştur. Finalde Yugoslavya ve İtalya berabere kalmıştır (1-1). İki gün sonra maç yeniden oynanmıştır. Bu defa İtalya Yugoslavya’yı 2-0 yenmiştir ve ev sahipliği yaptığı sene aynı zamanda şampiyon olmuştur. Bundan sonra 1980 yılında da İtalya şampiyonaya ev sahipliği yapmıştır. Bu sene ise ilk aşama elemelerinde ev sahibi takım olamadan elenmiştir. İtalya 2000 yılında Fransa ile finale kalmış ve Fransa şampiyon olmuştur. Bundan sonra 2012 senesinde İspanya ile final oynayan İtalya, finalde 4-0 yenilerek ikinci olmuştur.

Betboo bahis sitesinde avrupa kupasına özel oranlar açılmıştır.

Avrupa Kupası Betboo’ da Farklı!